
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania, którą prowadzimy od 2016 roku. Jej celem jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promowanie historii Polski XX wieku.
Akcję organizujemy wspólnie z Fundacją Rosa, a naszym działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.
Dzięki zaangażowaniu i chęci uhonorowania uczestników Powstania Warszawskiego przez tak wiele osób, w 2019 roku wystartowała IV edycja kampanii BohaterON – włącz historię!, której zasięg objął już prawie 32 mln osób.
W ostatniej edycji wprowadziliśmy jednak kilka bardzo ważnych zmian, które nie tylko pomogły docenić osoby, firmy i instytucje angażujące się na co dzień w promocję historii Polski XX wieku, ale także sprawiły, że wysyłana do Powstańców korespondencja będzie jeszcze bardziej wzruszająca.
Cztery najważniejsze elementy kampanii to:
akcja Kartka dla Powstańca
Jak co roku, od 1 sierpnia do 2 października zachęcaliśmy do napisania kartek do uczestników Powstania Warszawskiego. Bezpłatne pocztówki nie były już jednak dostępne w sieciach dystrybucji naszych partnerów. Zaoszczędzone na druku środki przeznaczyliśmy na pomoc bohaterom walk o stolicę, m.in.: opłacenie zabiegów rehabilitacyjnych, zakup obiadów czy środków czystości. Jak więc można było wysłać kartkę? Zachęcaliśmy do zakupu jej przez przez stronę kampanii www.bohateron.pl. Na kartkach obowiązuje limit 25 słów.
projekt BohaterON w Twojej Szkole
To działania skierowane do nauczycieli oraz uczniów pomagające w propagowaniu wiedzy historycznej. W programie mogły uczestniczyć zarówno przedszkola, jak i szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe. Zapisy trwały do 2 października 2019 r. Oprócz wzięcia udziału w dedykowanych II wojnie światowej lekcjach przeprowadzonych na podstawie przesłanych przez nas materiałów dydaktycznych, uczniowie napisali również kartki do uczestników Powstania Warszawskiego. Dodatkowo nauczyciele pracujący z młodzieżą w wieku 15-19 lat wzięli udział w bezpłatnym seminarium organizowanym w październiku.
Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich
Chcąc wyróżnić tych, którzy przyczyniają się do promowania wiedzy na temat historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukują nowe pokolenia, ustanowiliśmy specjalną nagrodę. Zgłoszenia do niej były przyjmowane do 30 sierpnia. 25 października, podczas gali w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie poznaliśmy laureatów w 7 kategoriach: instytucja, firma, organizacja non profit, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, pasjonat. Wybrali ich członkowie Kapituły Nagrody i internauci.
pomoc Powstańcom
Przez cały rok angażujemy się w pomoc bezpośrednią kierowaną do bohaterów walk o stolicę. Wraz z coraz liczniejszym gronem wolontariuszy pomagamy Powstańcom Warszawskim w codziennych obowiązkach, koordynujemy pomoc medyczną, a także wspieramy materialnie tych, którzy tego potrzebują. Ponadto, w ramach kampanii prowadzimy zbiórki pieniędzy na rzecz Powstańców.
Kampania BohaterON w liczbach:
1 000 000 kartek i listów
wysłanych do Powstańców Warszawskich;
co trzecia kartka
zaadresowana do konkretnego uczestnika walk o stolicę;
33 mln osób
zasięg całkowity kampanii;
1 500 000 uczniów
zaangażowanych w projekt BohaterON w Twojej Szkole;
328 miniprojektów
zrealizowanych w szkołach w ramach II i III edycji kampanii BohaterON;
1 250 000 PLN
przeznaczonych na pomoc bohaterom walk o stolicę;
8 ambasadorów
aktorów: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Maciej Zakościelny, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Małgorzata Kożuchowska, Michał Czernecki ;
3750 publikacji
w mediach na temat naszej akcji.