Wystartowaliśmy z IV edycją kampanii, której celem jest promowanie historii Polski XX wieku oraz upamiętnienie Powstańców Warszawskich. W tym roku w ramach akcji BohaterON – włącz historię! realizujemy także nowe działanie.
Jak co roku, od 1 sierpnia do 2 października można wysyłać kartki z życzeniami dla uczestników Powstania Warszawskiego. W tej edycji wprowadziliśmy jednak zmiany. Dedykowane akcji pocztówki nie są już dostępne w sieciach dystrybucji naszych partnerów. Zaoszczędzone na druku środki przeznaczymy na bezpośrednią pomoc Powstańcom m.in. w charakterze opłacenia zabiegów rehabilitacyjnych, wykonania drobnych remontów czy zakupu obiadów.
Zachęcamy do samodzielnego wykonania kartki, napisania listu, zrobienia laurki lub wysłania pocztówki ze swojej miejscowości. Z pewnością wywołają one uśmiechy na twarzach Powstańców. Korespondencję kierowaną do bohaterów walk o stolicę można wysyłać na adres:
Fundacja Sensoria
BohaterON
ul. Ołtaszyńska 7
53-010 Wrocław
Ponadto, tak jak w poprzednich latach, na stronie www.BohaterON.pl istnieje możliwość wysyłki kartki online, z limitem 25 słów, który ma charakter symboliczny. Kartkę lub list można skierować do konkretnej osoby, biogramy Powstańców znajdują się pod tym linkiem.
Jak wysłać kartkę? Sprawdź na stronie
Ambasadorami akcji są Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki oraz Maciej Zakościelny. W tym roku powstały aż dwa spoty promujące kampanię. Znajdziecie je na naszym Facebooku.
Kolejnym ważnym elementem kampanii jest BohaterON w Twojej Szkole. To działania skierowane do nauczycieli oraz uczniów, pomagające w propagowaniu wiedzy historycznej. Jak co roku, zachęcamy nauczycieli do zgłoszenia swoich placówek do projektu poprzez wypełnienie formularza. W programie mogą uczestniczyć zarówno przedszkola, jak i szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe.
Oprócz wzięcia udziału w dedykowanych II wojnie światowej lekcjach przeprowadzonych na podstawie przesłanych przez nas materiałów dydaktycznych, uczniowie napiszą również kartki do uczestników Powstania Warszawskiego.
Rekrutacja szkół trwa do 2 października. Dodatkowo nauczyciele pracujący z uczniami w wieku 15-19 lat mogą zgłosić chęć udziału w bezpłatnym seminarium organizowanym w październiku. Więcej na temat seminarium znajduje się na stronie akcji BohaterON.
Tegoroczna edycja kampanii została rozszerzona o jeszcze jedno działanie. Chcąc wyróżnić tych, którzy w 2018 roku działali na rzecz promocji historii Polski XX wieku oraz edukacji historyczno-patriotycznej, ustanowiliśmy Nagrodę BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich.
Nagroda będzie wręczana w 6 kategoriach: instytucja, firma, organizacja non profit, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz. Znasz osobę lub organizację, która kieruje się powołaniem i aktywnie promuje wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989). Zgłoś kandydata przez stronę internetową akcji. Na zgłoszenia czekamy do 30 sierpnia.
Liczymy, że nowa formuła wysyłki kartek będzie jeszcze bardziej angażująca dla uczestników akcji i dzięki niej w korespondencji znajdzie się wiele ciepłych słów skierowanych do Powstańców. W poprzednich edycjach bohaterowie walk o stolicę otrzymali ponad pół miliona pocztówek i listów. Dodatkowo mamy nadzieję, że przyznawana w tym roku Nagroda BohaterONy zmotywuje inne organizacje oraz osoby do promowania historii Polski oraz będzie formą docenienia tych, którzy na co dzień dbają o to, aby pamięć o ważnych wydarzeniach nie zaginęła.
Partnerami Strategicznymi IV edycji projektu są PKN ORLEN i Narodowy Bank Polski. Do grona Partnerów należą: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja PZU, Poczta Polska, Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, Polskie Line Lotnicze LOT, POLREGIO, PGE Polska Grupa Energetyczna, Platige Image, Polskie Radio i Telewizja Polska.
Zgodę na udział w Komitecie Honorowym przedsięwzięcia wyrazili: Marszałek Senatu, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Zagranicznych, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Minister Edukacji Narodowej, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, Zastępca Dyrektora Archiwum Akt Nowych ds. informacji naukowej, udostępniania i archiwów społecznych, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Dyrektor Muzeum Historii Polski, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.